Системи дистанційного управління опаленням

Статті
21 Серпня 2019
18:56
Шановні читачі! З моменту публікації цієї статті в асортименті нашої компанії, практиці застосування обладнання, нормативних документах могли статися зміни. Запропонована вам інформація корисна, однак носить виключно ознайомчий характер.

З розвитком електронної промисловості та технологій зв'язку, особливо бурхливим в останні два десятиліття, відкрилися нові можливості для управління та контролю роботи самого різноманітного обладнання, в тому числі - систем опалювального. Користувачі отримали можливість дізнаватися про функціонування техніки, вмикати, вимикати, змінювати її налаштування за допомогою мобільного телефону та через Інтернет. Такі досягнення вражають, але набагато важливіше те, що сучасна автоматика забезпечує комфортний та максимально економічний обігрів, а використання радіозв'язку позбавляє необхідності в «павутині» дротів між елементами системи управління, спрощує, прискорює та здешевлює її монтаж.

Система дистанційного управління роботою опалювальних приладів VALTEC EQUICALOR вигідно відрізняється від традиційної автоматики, яка застосовується в радіаторному опаленні. Її перевагами перед терморегуляторами прямої дії є можливість управління внутрішньою температурою за тимчасовими алгоритмами, індивідуально обраними для різних приміщень, а також істотно більш точна підтримка заданих значень параметрів, що регулюються. Від управління на базі звичайного кімнатного хронотермостата її відрізняє використання бездротової технології.

Основними компонентами системи дистанційного  управління опаленням VALTEC EQUICALOR є програматор VT.DC1000 (хронотермостат) та сервоприводи VT.AS1000, що встановлюються на радіаторних термостатичних клапанах. До одного програматору може бути підключено до 28 сервоприводів. При цьому, обслуговування приміщення може бути розділено на зони (до восьми), в яких робота опалення регулюється за власною програмою. Взаємодія між елементами системи відбувається по радіоканалах на частоті 864,5 МГц.

На рис. 1 показані кнопки управління та поля дисплея програматора VT.DC1000.

 

Рис. 1. Пристрої управління та поля дисплея програматора EQUICALOR: 1, 5 – багатофункціональні кнопки (права, ліва); 2 - кнопка скидання налаштувань; 3 - стрілки для навігації; 4 - кнопка «OK-Режим»; A - іконка навігаційних стрілок; B - поле лівої багатофункціональної кнопки (Меню / Вихід / Скасування); С - 7-денний графік розкладу з інтервалами Т1, Т2, Т3, (температура комфорту, енергозбереження, захисту від замерзання відповідно); D - активований режим; D1 - діючий тимчасовий режим; E - задана температура; F - обрана на даний момент зона; G - розрахована температура; H - нагадування про сигнали тривоги; I, L - дата та час; M - поле правої багатофункціональної кнопки (Введення / Змінити / Вибір / Перегляд / Час).

Хронотермостат EQUICALOR  може працювати в одному з трьох режимів: автоматичному, ручному або відключення.

В ручному режимі користувач має можливість задати фіксоване значення температури, яке буде дотримано для всіх зон.

В режимі відключення програматор переходить на програму захисту від замерзання, яка передбачає підтримку температури в приміщенні не нижче 5 °C (щоб не «розморозити» систему опалення).

В автоматичному режимі роботи хронотермостат дотримуватиметься заданої тижневої програми управління системою опалення. Для кожного з днів тижня можна встановити тимчасові інтервали із завданням температур комфортного обігріву (Т1), енергозбереження (Т2) або захисту від замерзання (Т3).

Рис. 2. Приклад відображення програми на дисплеї хронотермостата

Добовий графік відображається на дисплеї програматора у вигляді горизонтальних смуг (рис. 2). У наведеному прикладі з 18 до 20 год. в приміщенні буде підтримуватися температура 20, з 20 до 21 год. 30 хв. - 18, з 21 год. 30 хв. до 24 год - 16,5 °C. Такі програми задаються індивідуально для встановлених зон будівлі, що обслуговується (до восьми зон на програматор).

Існує можливість поєднання ручного та автоматичного режимів. Це зручно використовувати, наприклад, при від'їзді у відпустку: користувач задає значення підтримуваної температури та термін дії ручного режиму, після якого буде програма автоматичного регулювання, і до приїзду господарів у будинку відновлюється комфортна для них температура.

Функції «Запуск оптимізації» та «Відключення оптимізації», якими оснащений програматор, передбачають попередній пуск системи з досягненням комфортної температури точно в запрограмований час, а також дострокове виключення в автоматичному режимі - з переходом на передпусковий економічний рівень. Даний процес саморегулюється та з плином часу досягає все більшої точності.

У розділі меню «Інші параметри» налаштувальникам та досвідченим користувачам доступне регулювання максимального та мінімального значень температур Т1, Т2 і Т3, максимальних значень часу оптимізованого включення та відключення системи («Запуск оптимізації», «Відключення оптимізації»), коефіцієнтів, що визначають графіки підвищення та зниження температури при реалізації даних функцій, а також функції діагностики, налаштування сигналу та інші.

Виконавчий прилад системи EQUICALOR – сервопривід VT.AS1000 – сумісний з термостатичними радіаторними клапанами, розрахованими на з'єднання термоголівки або приводу М30 х 1,5 мм.

Кожен сервопривід, як і програматор, оснащений вбудованим датчиком температури.

При поділі приміщення на зони, тій зоні, де встановлюється хронотермостат, присвоюється номер 1 та статус провідної. Регулювання температури в ній відбувається за показаннями датчика програматора. Порівнюючи сигнали свого датчика та датчика сервоприводу, встановленого в цьому ж приміщенні, керуючий прилад вносить поправку в роботу інших сервоприводів системи. Таким чином компенсується нагрів сенсорів від радіаторів (так званий ефект близькості), виключається вплив цього фактора на точність регулювання.

Органами управління радіосервоприводу VT.AS1000 є трьохпозиційний перемикач, а також шість світлодіодних індикаторів СІД (рис. 3), за допомогою яких проводиться налаштування приладу, контроль його роботи.

Рис. 3. Пристрої управління радіосервоприводу

Підстроюванням таких параметрів, як гістерезис, максимальне відкриття Pmax та поправку позиції Cp приводу, коефіцієнт пропорційності Kp, досягається максимально точна робота системи. (За замовчуванням виробником встановлені параметри, оптимальні для стандартних умов.)

Так, змінюючи Kp, забезпечують менший або більший зсув приводу пропорційно різниці між необхідною та фактичною температурою повітря в приміщенні. Даний параметр може бути заданий в діапазоні від 0,01 (означає роботу в режимі Ввімкнено / Вимкнено) до 0,20. Значення, задане за замовчуванням, - 0,10.

Поправка позиції приводу Cp означає теоретичну точку закриття клапана (рис. 4). Оскільки привід фактично виконує перехід від еластичності гумової прокладки, на стадії повторного відкриття Cp дозволяє виправити таке позиціонування. Діапазон регулювання параметра - 2-7 (за замовчуванням - 3).

Рис. 4. Поправка позиції приводу

Для візуального контролю ступеня закриття клапана сервопривід EQUICALOR забезпечений покажчиком у вигляді пронумерованого диска на верхній поверхні приладу (рис. 5).

Рис. 5. Пронумерований диск - індикатор стану приводу

При встановленні VT.AS1000 на деяких пристроях може знадобитися функція «Антиконденсат», яка також вмикається та вимикається органами управління приводу. За замовчуванням вона активована.

Нарешті, електроніка радіосервоприводу передбачає можливість ручного корегування температури повітря в приміщенні щодо встановлення вибору програм (функція «Місцева поправка»). Наприклад, якщо дві кімнати входять в одну й ту саму зону, користувач може збільшити або зменшити температуру в одній з них не більше ніж на 3 °C в той чи інший бік з кроком 1 °C. Так само можна, не вносячи змін в програму системи, зробити більш комфортною температуру в тому приміщенні, де ви знаходитесь на даний момент. Функція місцевої поправки реалізується на радіосервоприводах всіх зон системи опалення, за винятком провідної (Зони 1).

При монтажі радіосервоприводів слід дотримуватися того ж правила, що й при монтажі радіаторного клапана з термостатичною голівкою: сенсор не повинен обтікати потоками нагрітого повітря.

Якщо терморегулятор розташовується під широким підвіконням, за декоративним екраном, шторою або жалюзі, в колекторній шафі або на клапані монтажного комплекту VT.IC.BOX (одне з можливих застосувань VT.AS1000), радіосервопривод рекомендується доповнювати виносним датчиком температури VT.EA1000 (новинка VALTEC 2015 р. рис. 6). Він підключається до сервоприводу дротом, що надається у комплекті. При цьому, прилад починає вважати робочим саме виносний датчик, ігноруючи свідчення вбудованого сенсора. Для приводів Зони 1 виносні датчики не застосовуються.

Рис. 6. Виносний датчик температури EQUICALOR VT.EA1000

Місце для монтажу хронотермостата також слід вибирати з урахуванням того, що даний прилад вимірює температуру повітря в приміщенні. Щоб на показники вбудованого сенсора не впливали зовнішні фактори, програматор не слід ставити біля батареї, дверних прорізів (рекомендована відстань - не менше 30 см), в місцях проходу всередині стін трубопроводів, впливу прямого сонячного світла, на зовнішніх стінах, в приміщеннях з нестандартними температурою та вологістю (кухня, ванна і т.д.). У місці розміщення модуля VT.DC1000 повинна бути хороша циркуляція повітря. Рекомендована висота встановлення - 1,5 м від підлоги (рис. 7).

Рис. 7. Рекомендовані відстані для встановлення програматора VT.DC1000

Крім того, при виборі місця розташування хронотремосата необхідно переконатися, що асоційовані з ним приводи знаходяться в зоні досяжності радіозв'язку. При відсутності будь-яких перешкод, довжина каналу може становити 30 м. Серед факторів, здатних вплинути на якість зв'язку, слід взяти до уваги вологість та архітектурні особливості будівлі.

Електроживлення програматора та сервоприводів системи дистанційного управління VALTEC EQUICALOR - автономне: в кожен модуль встановлюється по три лужні батарейки стандарту AA. У стандартних умовах експлуатації їх заміна потрібна приблизно раз на три роки.

Система дистанційного управління VALTEC EQUICALOR була анонсована на російському ринку в 2013 р. і до теперішнього часу користується чималою популярністю у власників найрізноманітнішої нерухомості - заміських будинків, квартир в «багатоповерхівках», громадських, офісних будівель і т.д.